Návštěva Městského muzea v Břeclavi

Návštěva Městského muzea v Břeclavi - GUMOTEX + 70 let

V rámci projektové tvorby žáků jsme využili příležitost navštívit Městské muzeum v Břeclavi. Zde se v měsíci dubnu konala expozice GUMOTEX +70 let výročí. GUMOTEX a.s. je významný podnik, který po dlouhá léta zaměstnává místní obyvatelstvo a je velmi výrazně spojen s naším regionem. Každý z nás se jistě již s některým z výrobků Gumotexu setkal, ačkoliv netušil, že právě původ tohoto výrobku je z podniku sídlícím v Břeclavi. Expozice v muzeu nás provedla vývojem výrobního procesu, který je zde rozdělen na dekády. Dozvěděli jsme se například, že slovo „MOLITAN“, které běžně užíváme, se zrodilo v hlavě místní rodačky a zaměstnankyně firmy. Naše žáky nejvíce zaujaly vystavené hračky. Některé byly vyrobeny již v 50. letech 20. století. Žáci si také mohli zaskotačit na obrovském nafukovacím raftu. Z výstavy jsme si odnesli jen pozitivní prožitky a zvěčnili jsme se v knize vzpomínek, která ležela pro návštěvníky u vchodu.

Cestou zpět jsme se krátce zastavili v podniku AVE Břeclav, který se mimo jiné zabývá nakládáním s odpadem. Zde jsme si v rámci projektového týdne k oslavě Dne Země udělali malou přednášku na téma zpracování, likvidace a recyklace odpadů. Žáci měli možnost pozorovat, kde se odpad soustředí a kde se prvotně třídí. K nahlédnutí byla také technika, především nákladní automobily pro svoz maloobjemového sběrného odpadu.

Fotografie z této akce, můžete shlédnou v galerii nebo zde.