Zvládli jsme to

Tak jsme to zvládli. Zvládli jsme celý školní rok, který pro nás nebyl vůbec jednoduchý. Zvládli jsme distanční výuku. Zvládli jsme učení v rouškách a respirátorech. Zvládli jsme testování. Zvládli jsme žáky naučit vše, co jsme měli v plánech. Žáci zvládli vše, co jsme po nich chtěli. Zvládli jsme společně zakončit školní rok 2020 - 2021 na školním hřišti, kdy paní ředitelka ocenila ty nejlepší, rozdala dárečky k narozeninám, rozloučila se s deváťáky a všem také poděkovala. Poté třídní učitelky rozdaly vysvědčení přímo na místě, nebo jiné si své žáky odvedly do tříd. Někteří žáci se poslední den nedostavili, a my jsme jim vysvědčení schovali na dobu, kdy si budou moci přijít, kdy budou mít zajištěné bydlení a zase budou mít domov, které jim 24. 6. vzalo tornádo stejně jako některým pedagogickým pracovnicím. I když nebyli s námi, myslíme na ně stále. A tak, jak jsme všechno zvládli, přejeme jim, aby to také zvládli co nejlépe a co nejrychleji. I s naší pomocí.

Kostkování v muzeu

Konečně se otevřela muzea a my měli možnost s žáky první třídy  vidět velmi pěknou výstavu Kostkování. V Muzeu Pod vodárnou je výstava stavebnic Chevy a Sevy, /podobné Lego/ Navíc je tu umístěna spousta her a stavebnic, které firma Cheva vyrábí.  Nejdříve jsme si prohlédli postavené modely domů, statků a pohádkových figurek. Děti obdivovaly Číslo 5 /žije/, Štaflíka, Špagetku, různé roboty, stroje, zvířata. Potom si samy sedly ke stolkúm s velkými krabicemi plnými kostiček a mohly stavět.  Fantazie pracovala. Také si mohly zahrát stolní fotbálek, vyzkoušet své znalosti ve vědomostní hře. Je velmi hezké vidět, že i v Česku máme výborné stavebnice a hry.

Podané ruce

Nadace Podané ruce nabídla naší škole akce pro  děti, které by je měly seznámit s různými nástrahami v životě a také, jak se nebezpečí vyhnout. Pro žáky z nižšího stupně si připravili téma o vzájemné pomoci  o vztazích mezi sebou. Starším vysvětlili, jak velké nebezpečí je  kouření a závislost na něm.

Mladším dětem formou hry na lva a myšky ukázali, jek je důležité mít vedle sebe někoho, kdo nám může pomoci, o koho se může v případě potřeby opřít. Velmi se také líbila přebíhaná pod padákem, spolupracovali všichni, dospělí i děti.

Na druhém stupni už lektoři Michal a Peťa přistoupili na přednášku. Vysvětlili, co je a jak vzniká závislost nejen na kouření, ale i alkoholu, hrách. Jaké poškození lidských orgánů kuřákům hrozí, to si zakreslili na lidském těle. Při výpočtu, kolik  peněz stojí ročně spotřeba cigaret, jen nevěřícně zírali.  Doufejme, že si nebezpečí kouření děti uvědomily a budou se snažit nezačít, a ti, co už kouří, alespoň omezit.

Výlet do přírody

Střídání velmi vysokých venkovních teplot se studenou vodou v bazénu, chlazenými nápojí či zmrzlinou se tento týden nevyplatilo mnohým žákům. Z důvodu nemoci se tak nemohli zúčastnit našeho pátečního výletu do přírody. Příjemnou procházkou jsme se dostali k areálu " Na vodě", kde nás ochotně provedli, umožnili nám zde  s dětmi strávit hezké zábavné dopoledne a opéci si špekáčky. Děti si změřily síly v soutěži, ve které hádaly a doplňovaly pohádkové postavy nebo názvy známých pohádkových filmů. Další výzvou byla soutěž ve spojování obrázků a slov - "Angličtinář". V ní děti hledaly správné obrázky k vylosovaným slovům a vedly si skutečně výborně. Nakonec jsme si prohlédli celý areál, včetně hospodářských zvířat, která k němu patří. I přes dramatické události předchozího večera se nám výlet vydařil, všichni byli spokojeni a odměněni. A teď : " Hurá, prázdniny!"

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout zde nebo ve fotogalerii.

Výlet do ZOO Hodonín

Ve čtvrtek 24.6.2021 se vydaly třídy ZŠS III a ZŠS IV na výlet do zoologické zahrady.Před cestou proběhlo povídání o bezpečnosti a chování na ulici, ve vlaku a v ZOO. Sraz účastníků byl před budovou ČD. Sešli se všichni účastníci výletu a začalo putování za zvířátky vlakem a pěšky.V zoologické zahradě se podívaly děti a jejich doprovod nejen na oblíbená zvířata.

ÚKOL BYL – najít klokana. Našel se.

Cestou zpět ve vlaku nabrali všichni sílu na poslední kroky za mámou, tátou nebo dědou. Výlet se všem líbil.

Úspěchy ve výtvarných soutěžích

I v tomto "zvláštním" školním roce se naši žáci zúčastnili několika výtvarných soutěží a vyhodnocení některých z nich bylo bohužel přesunuto na podzimní období. Můžeme se ale pochlubit jedním velkým úspěchem v celorepublikové  soutěži pro děti a mládež Požární ochrana očima dětí, kterou vyhlašuje Sdružení hasičů Čech, Moravy  a Slezska. Již v minulých letech se v celostátním kole umístili na stupních vítězů Vendula a Standa a letos obsadil krásné třetí místo deváťák Honza. Další práce našich výtvarníků uspěly v okresním a krajském kole. Mezi letošní oceněné patří i Adriana, která namalovala obrázek ke Dni matek. Všechna povedená dílka z této soutěže si můžete prohlédnout na plotě Duhovky Břeclav a některé práce dětí z „Herbenky" jsou v galerii u tohoto článku.